۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
سرفصل هاي كلاس هاي مراقبت هاي دوران بارداري

خانم عزيز؛ بارداريتان مبارك

مي دانيم بيشترين دردي كه يك خانم باردار حين زايمان احساس مي كند، درد ناآگاهي از زايمان و روند انجام آن مي باشد، زيرا ناآگاهي از هر مسئله اي باعث افزايش نگراني و اضطراب مي شود. لذا با شركت در كلاس هاي آمادگي براي زايمان مي توان به عدم آگاهي از اين موضوع غلبه كرد و زايمان را با كمترين استرس و نگراني انجام داد . براي رسيدن به اين موضوع مهم و با اهميت مي توان خانم بارداررا به اين كلاس ها (كلاس هاي آمادگي براي زايمان )

رهنمون كرد.

مطالبي كه در اين كلاس ها مي آموزيد، نه تنها تحمل شمارا نسبت به درد زايمان افزايش مي دهد، بلكه از بروز عوارض ناشي از زايمان نيز جلوگيري مي كند.

به عبارت ديگر، با اعتماد بر بدن خود زايمانتان را هدايت مي كنيد، بر درد و ترس و نگراني خود غلبه نموده و عوارض ناشي از زايمان را به حداقل مي رسانيد.

كلاس هاي آمادگي براي زايمان آسان در 8 جلسه از هفته بيستم بارداري شروع مي شود. مدت زمان هر جلسه حدود 90 دقيقه است. در هر جلسه ابتدا مطالب شفاهي و سپس مهارت ها به صورت عملي آموزش داده مي شود.

لازم به ذكر است اين كلاس ها مكمل مراقبت هايي است كه به طور معمول در بارداري بايد براي شما انجام شود.

 شما مي توانيد يك نفر از بستگان، خانواده يا دوستان خودرا انتخاب كنيد و به كلاس بياوريد. اين فرد همزمان با شما مطالب و مهارت ها را مي آموزد و مي تواند به شما در انجام تمرين ها كمك كند.

 

مطالب شفاهي

اين مطالب با توجه به جلسات متنوع خواهد بود كه به طوراختصار شامل موارد زير است:

جلسه اول: در اين جلسه كه در هفته 20 تا 23 بارداري تشكيل مي شود شما با اهداف و اصول كلاس ها و نحوه برگزاري كلاس ها آشنا ميشويد.همچنين با دستگاه تناسلي يا دستگاه توليد مثل زنانه و نام و عملكرد برخي اعضاء كه در روند بارداري وزايمان دخيل هستند، بهداشت فردي ،سازگار شدن با تغييرات فيزيولوژيك دوران بارداري آشنا مي شويد. با شكايات شايع و نحوه بر خورد با آن آشنا شده و تمرينات اسكلتي وكششي ،تنفس و تن آرامي آشنا مي شويد و پس از پايان جلسه مي توانيد تمرينها را انجام دهيد. 

 

 

جلسه دوم: در اين جلسه كه در هفته 24 تا 27 بارداري تشكيل مي شود،مطالبي در مورد تغذيه دوران بارداري ،توزيع هرم غذايي، اصلاح وضعيت دربارداري ،تمرينات اسكلتي  كششي ،تنفس و تن آرامي آشنا مي شويد و پس از پايان جلسه مي توانيد تمرينها را انجام دهيد. 

جلسه سوم :اين جلسه در هفته 28 تا 29 بارداري تشكيل مي شود. شما و همسرتان در اين جلسه با بهداشت رواني،نقش همسر ،تغييرات خلق و خو در بارداري و رشد وتكامل جنين ،نحوه ارتباط با جنين و اصلاح وضعيت دربارداري ،تمرينات اسكلتي كششي ،تنفس و تن آرامي آشنا مي شويد و پس از پايان جلسه مي توانيد تمرينها را انجام دهيد.

 

جلسه چهارم : اين جلسه در هفته 30تا 31 بارداري تشكيل مي شود. علايم هشدار/تشخيص درد هاي طبيعي و غير طبيعي دوران بارداري خونريزي *لكه بيني*سردرد*حركات جنين *ابريزش *پارگي كيسه اب *ورم دست و پا*اصلاح وضعيت در بارداري *تمرينات اسكلتي و عضلاني *در اين جلسه شما با تغذيه و حفظ يك رژيم غذايي مناسب ،نحوه مصرف مكملها ،زايمان و روشهاي كاهش درد ،تمرينهاي كششي ،تنفس و تن آرامي آشنا مي شويد و پس از پايان جلسه مي توانيد تمرينها را انجام دهيد.

جلسه پنجم:اين جلسه در هفته 33-32 بارداري تشكيل مي شود برنامه ريزي براي زايمان/انتخاب نوع زايمان/انواع روش هاي كم دردي وبي دردي در فرايند زايمان/انتخاب محل زايمان و وسايل لازم براي زايمان/بازديد از اتاق زايمان يك بيمارستان در صورت امكان/اصلاح وضعيت در بارداري/تمرينات اسكلتي وعضلاني/تمرينات تنفسي و تن ارامي

جلسه ششم:اين جلسه در هفته 35-34بارداري تشكيل مي شود. اشنايي با فرايند و علائم درد زايمان/اشنايي بامرحل اول و دوم و سوم زايمان و چگونگي خود مراقبتي در هريك از مراحل زايمان/نقش هورمونهاي بارداري در مراحل زايمان/سازگار شدن با درد زايمان/نمايش فيلم يا انيميشن زايمان/اصلاح وضعيت در بارداري/تمرينات اسكلتي وعضلاني/تمرينات تنفسي وتن ارامي

جلسه هفتم:اين جلسه در هفته 36بارداري تشكيل مي شود. بهداشت ومراقبت پس از زايمان/علايم هشدارپس از زايمان/اندوه و افسردگي پس از زايمان/اموزش شيردهي/ورزش هاي پس از زايمان/اصلاح وضعيت در بارداري/تمريناتاسكاتي و عضلاني/تمرينات تنفسي وتن ارامي

جلسه هشتم: اين جلسه در هفته 37بارداري تشكيل مي شود.بهداشت نوزاد با تاكيد بر خصوصيات عمومي نوزاد هنگام تولد و دوره نوزادي/مراقبت از نوزاد< نحوه ي حمام دادن وتعويض پوشاك و...>/آموزش شير دهي/علايم خطر براي نوزاد/نمايش فيلم شيردهي و مراقبت از نوازد/اصلاح وضعيت در بارداري/تمرينات اسكلتي و عضلاني/تمرينات تنفسي و تن آرامي

تمرينات عملي

اين تمرينات كه در نيم ساعت آخر هر جلسه انجام

مي شود شامل تمرين هاي كششي، تن آرامي، ماساژ و

الگوهاي تنفسي است و به شما كمك مي كند با هماهنگ

نمودن بدن خود با تغييرات دوران بارداري مشكلات

احتمالي ناشي از اين تغييرات را به حداقل رسانيد.

 

 

 

 

ويژگي كلاسهاي آمادگي براي بارداري و زايمان :

شركت در اين كلاسها كامل كننده ي مراقبت هاي معمول دوران بارداري است.

شركت در اين كلاسها سبب افزايش اعتماد به نفس در مادر و آگاهي از توانايي هاي بدن خويش مي شود.

شركت در اين كلاسها سبب كاهش ترس واضطراب و كسب آرامش هرچه بيشتر مادر و ارتباط عاطفي و روحي موثر با جنين و متعاقبا تضمين سلامت رواني نوزاد در آ ينده خواهد شد.

شركت در اين كلاسها به پذيرش آسانتر نقش مادري و توانمندي هر چه بيشتر والدين در امر مراقبت از نوزاد كمك ميكند.

شركت در اين كلاسها سبب كاهش اختلالات شايع و نگران كننده در طي بارداري و بعد از آن بدليل تعليم تكنيك هاي اصلاح وضعيت و ورزشهاخواهد شد.

 

 

 

تاریخ :
1397/02/31
تعداد بازدید:
305
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal